Bramboriáda neboli Bramborový týden

1.11.2010

Poslepu jsme jí poznali a tichou poštou jsme si poslali slovo BRAMBORA :)

Ve školce jsme si nejprve o bramborách povídali: Kde se u nás v Evropě vzaly? (Přivezli je námořníci z Ameriky.) Kde rostou? (Pod zemí.) Jak se jmenují jejich části? (Hlíza, tj. brambora, a nať.) Jaká jídla z brambor známe? (Na loupačku, kaši, bramborák, placky, bramboračku, hranolky, ...)
O bramborách jsme se naučili písničku, taneček (Kopu kopu brambory) i básničku (Valila se ze dvora). S bramborami jsme hráli hry: Podávanou do kroužku (ten, kdo drží bramboru, když přestane hrát hudba, jde z kroužku a fandí ostatním) a taky Šťouchanou (to jsme si postavili z kostek na zemi bludiště a bramboru jím šťouchali).

Skládali jsme puzzle i zahráli pohádku O řepě. Každý jsme si z brambory a párátek vyrobil svého ježka Pichulku, o kterém jsme si četli příběh (Jak se chystal na zimu) a naučili se hezkou písničku (Hop a hop a hop, hop, hop). Z bramborových razítek jsme si každý vytvořil svou mandalu. A nakonec jsme si z bramborového těsta upekli preclíky, které dětem moc chutnaly.
Tady je recept: 20dkg vařených strouhaných brambor, 20dkg polohrubé mouky, špetku prášku do pečiva, zadělat mlékem v nelepivé těsto. Z válečků vytvořte žádané tvary a pak jen potřete vajíčkem, posypte solí, mákem, kmínem … … a dejte péci.
Přeji dobrou chuť a pěkné dny.

Petra Čamková