ZŠ a MŠ Kladno, Ukrajinská 2447 - úvodní stránka

Stránky města Kladna

Hlavní menu

Přeskočit na menu vybrané sekce

Select your language/Sprachauswahl

  • English
  • Deutsch

Úvodní stránka » Základní škola » Akce ZŠ » Exkurze v České národní bance

Exkurze v České národní bance

2.2.2018

V pátek 12.1. 2018 jsme se vydali s 8.A na exkurzi do České národní banky. ČNB sídllí v Praze na náměstí Republiky naproti Obecnímu domu a zabírá zde plochu velkou jako Staroměstské náměstí.

ČNB je nejdůležitější bankovní institucí u nás - vykonává dohled na finančními trhy, pečuje o cenovou stabilitu, vydává bankovky a mince...Všechny tyto informace žáci získali prostřednictvím dvou krátkých filmů, které zhlédli v promítacím sále.

Následovala prohlídka expozice Lidé a peníze, která je umístěna v srdci banky - v původním bankovním trezoru. Trezor je velký přibližně jako tři třídy a má patro, které je tvořeno ochozem. Dveře do tohoto trezoru vyrobila za první republiky česká firma a jejich tloušťka je obdivuhodná - určitě má více než metr. Celková hmotnost dveří i se zárubněmi převyšuje deset tun.

Expozice ukrývá skutečné poklady. Z historických mincí a bankovek zde najdeme Boleslavovy denáry, pražské groše Václava II. i bankocetle tištěné za Marie Terezie. Žáci měli možnost posvítit si na současné bankovky a hledat na nich všechny bezpečnostní prvky. Nejatraktivnější částí expozice se jistě stala zlatá cihla. Žáci si ji mohli postupně potěžkat - většina z nás ji ani nenadzdvihla - zlatá cihla s obsahem 99,6 procent zlata váží zhruba dvanáct kilo, má hodnotu okolo 11 miliónů korun a prokluzovala nám mezi prsty.

Na závěr exkurze žáci soutěžili ve vědomostním kvízu - otázky směřovaly na informace, které žáci získali během exkurze. Vítězové byli dva a každý získal 30 000 Kč. Opravdu. Cena jim byla bohužel vyplacena v poškozených bankovkách, které byly nejprve důkladně skartovány a slisovány do drobného, nenápadného válečku.

Díky expozici Lidé a peníze jsme zjistili, že svět peněz je zajímavý - lákavý a proradný zároveň. Zlatou cihlu se nám bohužel pronést nepodařilo, pěkný zážitek jsme si ale odnesli.

Mgr. Zina Nejedlá

 

Zvonění

1. hodina07.55 - 08.40
2. hodina08.55 - 09.40
3. hodina09.50 - 10.35
4. hodina10.55 - 11.40
5. hodina11.50 - 12.35
6. hodina12.45 - 13.30
7. hodinapolední přestávka
8. hodina14.00 - 14.45
9. hodina14.50 - 15.35

Dnes je: 27.5.2018

Svátek slaví: Valdemar

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat novinky a důležité informace přímo do Vaší e-mailové schránky, zaregistrujte se.

Aby z formuláře nebyla roboty odesílána nevyžádaná pošta, tzv. spam, je třeba odlišit roboty od normálních uživatelů. K tomu slouží následující políčko formuláře s jednoduchou otázkou. Vy odpověď jistě znáte, ale robot význam otázky nepochopí.


© ZŠ a MŠ Kladno, Ukrajinská 2447 | Grafika: Midasweb.eu | Redakční systém Weblík