Akce ZŠ

Exkurze Příbramsko

29.9.2022

Třídy 9. B a 9. C se minulý týden vydaly poznat dvě pozoruhodné památky Příbramska, které svým významem  bez přehánění dosahují evropských rozměrů. První z nich byla Svatá Hora u Příbrami, která je pro věřící významným mariánským poutním místem, jež ročně navštíví tisíce poutníků, a pro zájemce o historickou architekturu je překrásnou ukázku raného baroka z dílny Dientzenhoferů. A druhou památkou byl komunistický lágr Vojna, kde se podařilo zrekonstruovat celý původní areál pracovního tábora, ve němž žili v padesátých letech muklové, odpůrci komunistického režimu, těžící zde uran. Žáci si prošli baráky, korekci, bunkr, ošetřovnu, velitelství, zhlédli výukový film.

A protože jsme na tyhle dvě památky chtěli dost času, jednalo se o exkurzi s přespáním v chatkách. Odpoledne si deváťáci nanosili dřevo na večerní táborák, zahráli si několik her, využili přilehlé sportoviště, večer opekli buřty a zazpívali u ohně pár písniček.

Podle ohlasů se exkurze moc líbila.  Třeba se nám povede vyrazit na jaře. až budou mít žáci po zkouškách, ještě na jednu vícedenní exkurzi.

Zina Nejedlá

 

Starší články